Носителите на Златен волан на AUTO BILD 2013

Общи 14 ноември 2013 | Speed-Press.com A- A+ 7100 посещения | без коментари

Вече са известни победителите от най-престижния автомобилен конкурс в Европа - “Златен волан на AUTO BILD 2013”. Шестте носителя на отличието, връчвано от BILD am SONNTAG и AUTO BILD, бяха представени на специална галавечер вчера (12.ноември). Специлно правим уточнението, че в нашата галерия ви представяме международните победители, по-късно ще разберете кои ще бъдат те за България. При малките и компактните модели за първенец беше излъчен VW Golf, в средния клас – Audi A3 Седан, а във високия и луксозния клас беше „позлатен“ воланът на Mercedes S-класа. При SUV-овете най-много гласове събра BMW X5, при кабриолетите и купетата – Jaguar F-Type, а при вановете – Citroen C4 Picasso. За седми път беше връчен и екологичният „Зелен волан“ - с него беше наградено BMW i3. Специалният „Рекламен волан“ беше присъден на Volkswagen за кампанията “Der Golf. Das Auto“. Сред победителите е президентът на Kia и шеф-дизайнер на Kia и Hyundai Петер Шрайер. Той получи „Почетен волан“ за особени заслуги в автомобилната индустрия. Със своите креативни идеи мъжът промени света на колела, проектирайки модели като VW Golf, Beetle и Audi TT. От 2006 г. Шрайер оформя „лицето“ на Kia, а от 2013 г. е отговорен и за дизайна нa Hyundai. В рамките на конкурса бяха тествани 25 модела от общо 40 оценители. Петте групи на журито – главни редактори, дизайнери, технически специалисти, състезатели и известни личности, даваха своето мнение по различни критерии, отговарящи на техните познания. Всеки от участващите автомобили се оценява по седем показателя, за всеки от които се дават точки от 1 (най-лоша) до 8 (най-силна).
Специалният: Jaguar F-Type се наложи при купетата и кабриолетите, следван от BMW Серия 4 Coupe (2. място) и Porsche Cayman (3. място). Първата позиция при вановете спечели Citroen C4 Picasso, 2-ро място за Kia Carens, 3-то място за Ford Tourneo Custom. Автомобилите от петте останали класа бяха оценени от международно жури с 40 членове. В клас „Малки и компактни автомобили“ спечели VW Golf с 1692 точки, 2-ро място - Seat Leon (1551 точки), 3-то място - Mazda3 (1358 точки). В клас 2 (среден) Audi A3 спечели златото с 1743 точки, 2-ро място - Skoda Octavia (1626 точки), 3-то място - BMW Серия 3 GT (1569 точки). В клас 3 (висок и луксозен клас) с 1783 точки Mercedes S-класа се доказа като победител – но преднината й пред следващия в класирането не беше голяма. 2-ро място – Tesla Model S (1759 точки), 3-то място – Bentley Flying Spur (1481 точки). В клас 4 (SUV-ове) BMW спечели победата с 1769 точки, 2-ро място - Range Rover (1724 точки), 3-то място - Ford Kuga (1438 точки). За седми път беше връчено и екоотличието „Зелен волан“, което тази година беше спечелено от BMW i3 с 1670 точки. На 2-ро място се нареди VW e-Up (1575 точки), 3-то място Porsche Panamera S E-Hybrid (1573 точки). “Рекламният волан“ отива при Volkswagen за кампанията “Der Golf. Das Auto“. 2-ро място - Mercedes за кампанията „A-класа“ и 3-то място Audi за кампанията „Land of quattro“.